• Clark School TEAM

     

    Administrative Staff

    Title Name
    Principal Amanda Rodriguez   
    Assistant  Principal Cedric McEachron
    Planning Center Instructional Aid (PCIA) Brenda Duke
    Dean of Engagement                             Sandra Rivera 
    Data Manager         William Gamble 
    School Secretary Tami Basford
    School Secretary Rachelle Turner 

     

    Instructional Staff

    Grade Teacher
    Pre-K      Linda Rodriguez
    PreK  Linda Rodriguez 
    Kindergarten  Isabel Ortiz
    Kindergarten  Brittany Hare
    Kindergarten  Marcie Norton 
    First Grade Karen Goris
    First Grade Luz Ruiz-Wilson
    First Grade Michelle Abood
    First Grade Laura Cochran 
    Second Grade Darmaris Sanchez
    Second Grade Jennifer Hanna
    Second Grade Delila Schupbach
    Third Grade Katherine Carr
    Third Grade Jill Kardos
    Third Grade Danelle SchoolCraft
    Fourth Grade Jeffery Deighton
    Fourth Grade Colleen Campbell
    Fourth Grade Kimbrtly O-Grady
    Fifth Grade Deanna Wagner
    Fifth Grade  Karen Patrasek
    Sixth Grade Caitlin Franc
    Sixth Grade  Victoria McCray
    Seventh Grade Stephanie Terranova 
    Seventh Grade Ryan Morgan
    Eighth Grade Dana Crane
    Eighth Grade Sheila Chamberlin
    Intervention Specialist (Pre-K) Ilsa Rodriguez 
    Intervention Specialist (K-1)  
    Intervention Specialist (K-2) Rasheeda Irby
    Intervention Specialist (Third Grade) Marta Cedeno
    Intervention Specialist (Fifth Grade) Batrice Jacob-Johnson
    Intervention Specialist (Fourth Grade) Catherline Fleck
     Intervention Specialist (2nd Grade) Jennifer Burton
     Intervention Specialist (6th Grade) Anna Lucero
     Intervention Specialist (7th Grade)  Joel Moyer
     Intervention Specialist (8th Grade)  Michelle Dreamer
        ELECTIVE TEACHERS  
     Art  David Hoydic
     Physical Education  Garry Cipra
     Dance  Shanae Frazier 
    Reading Intervention  Hanan Mahmoud
    Family/Consumer Sciences Cathy Speas
    Paraprofessional    (2nd Grade)                     Angel Orellano 
     Paraprofessional   (4th Grade)  Maria DeLeon
     Paraprofessional (3rd Grade)  Brittany Jones
     Paraprofessional (5th Grade)  Ivan Fuentes
     Paraprofessional (6th Grade)  Angel Rivera
    Paraprofessional (Pre-K)  Kristal Perkins 
     Paraprofessional (Primary)   Natasha Jefferies 
     Paraprofessional (Fourth and Fifth Grade)  Catherine Bracero
     Paraprofessional (Eight Grade)  Maria Rivera 
     Paraprofessional (Seventh Grade)  Desiree Torres 
     Paraprofessional (Sixth Grade)  Hilda Velez
     Paraprofessional (8th Grade)  Elizabeth Hooks
     ACADEMIC SUPPORT SPECIALIST   
    LLI Specialist      Cristina Lukanc
     Math Specialist     Mollie Lockwood
     Reading/Math Specialist      David Bidinost
     Reading Recovery     Hannah Johnson
       

     

    Building Staff

    Title Name
    Psychologist Diane Decaprio 
    Custodian     Mike Donegan
    Assistant Custodian  Glen Hinegardner 
    Environmental Specialist  Linda Hale
    Environmental Specialist  Gregory Gamble
    Satellite Cook Melissa Ansel 
    Assistant Satellite Cook Deborah Senkovic 
    Lunch Aide Mara Perez
     Security     Officer Copper