• Luis Muñoz Marín

    School Staff

    School Year 2018-2019

       
    Educator Role -Administrator Name
    Principal Ricardo Torres
    Assistant Principal  Grades 5 - 8 Andrea Moss
    Assistant Principal  PreK - 4 Noriliz Santiago
    Dean of Engagement Jennifer McShan
    Curriculum & Instruction Specialist Kathybel Ortiz

     

    Educator Role - Instructional Staff Name
    Preschool - Full Day Juanita Figueroa
    Preschool - Integrated Stepahnie DeFelicibus
    Preschool - Medically Fragile (Half day) Susan Ginley
    Kindergarten  *Dual Language Program*  Lori Widmer
    Kindergarten  *Dual Language Program*  
    First Grade     *Dual Language Program* Cheryl Glinsky
    First Grade     *Dual Language Program*  
    Second Grade Barbara Galaszewski
    Second Grade  *Dual Language Program* Myroslava Cheren
    Second Grade  *Dual Language Program*  
    Third Grade Catherine Roof
    Third Grade     *Dual Language Program* David Roth
    Third Grade     *Dual Language Program* Aurea Orengo-Caraballo
    Fourth Grade Regina Westlake
    Fourth Grade   *Dual Language Program* Jeannine Bogielski
    Fourth Grade   *Dual Language Program* Chloe Heder
    Fifth Grade  
    Fifth Grade      *Dual Language Program* Megan Balduff
    Fifth Grade      *Dual Language Program*  
    Sixth - Eighth  Mathematics Leah Lopez
    Sixth - Eighth  Mathematics  
    Sixth - Eighth  English Language Arts Mary Northeim
    Sixth - Eighth  English Language Arts Renee Ritter
    Sixth - Eighth Science Karen Fugate
    Sixth - Eighth Social Studies Patrick Hopkins
    Intervention Specialist - ESL Luis Rodriguez
    Intervention Specialist - MF Grades K - 3 Kristin Parrino
    Intervention Specialist - MF Grades 4 - 8 Richard Sulzer
    Intervention Specialist - MD Grades K - 4  
    Intervention Specialist - MD Grades 5 - 8 Linda Stanoszek
    Intervention Specialist - ED Grades 5 - 7 Joseph Milton
    Intervention Specialist - Grades K - 1 Krystyna Kubb
    Intervention Specialist - Grades K - 1 Dezi Henkin
    Intervention Specialist - Grade 2 Khamis Abugazar
    Intervention Specialist - Grade 3 Christine Puskas
    Intervention Specialist - Grade 4 Gerald Seidel
    Intervention Specialist - Grade 5 Karen Blaskshire
    Intervention Specialist - Grade 6 Jon Sizemore
    Intervention Specialist - Grade 7 Bonnie Cole
    Intervention Specialist - Grade 8 Valarie Tuckosh
    Encore - Art Thomas Jares
    Encore - Media  
    Encore - Music Rhonda Harrell
    Encore - Physical Education Jamie Pieh
    Encore - RTI (Math) Miguel Bendezu
    Encore - RTI (Reading) Christine Rode-Bundy
    Encore - Spanish Jacqueline Pastor- Thomas
    Reading Recovery Specialist Lisa Graboski
    Gifted Itinerant Lynn Carney
    Model Lead Teacher Amber Rossero

     

    Educator Role - Support Staff Name
    Site Coordinator  
    Applewood Counselor  
    School Nurse Jane Saloka
    Physical Therapist Julie Ballas
    Occupational Therapist Mark Dabney
    School Psychologist Shannon Montiel
    School Psychologist Tanja Stich
    Speech Pathologist Joslin Phillibert
    Speech Pathologist Tonya Gallo
    Instructional Assistant - PreK Jasmyne Brooks
    Instructional Assistant - Integrated Jessica Brown
    Instructional Assistant - Medically Fragile Carol Harmony
    Instructional Assistant - Emotional Disability Raymond Foster
    Instructional Assistant - Multiple Disabilities Peter Nelson
    Instructional Assistant - Multiple Disabilities Nelly Gonzalez
    Instructional Assistant - Medically Fragile Bruce Greene
    Instructional Assistant - Medically Fragile Lakisha Harris
    Instructional Assistant - Medically Fragile Regina Curtis
    Instructional Assistant - Medically Fragile Melissa Stankiewicz
    Instructional Assistant - Medically Fragile Naomi Weiss
    Planning Center Instructional Assistant Nora Rodriguez
    Instructional Aide Bilingual Rosa Alvarado
    Security Officer Kimberly Burks
    Security Officer Adam Goodall
    School Secretary Nilda Mendoza
    School Secretary Opal Jones
    Custodial Staff Henry Townsend
    Custodial Staff Jason Harte
    Custodial Staff Charles Demore Jr.
    Food Service Latoya Riggens
    Food Service Mary Bearden