• Sunbeam School Staff

    School Year 2019-2020

     

    Administration

    Administration
    Educator Role
    Jessica Humphrey Principal
    Terrance Curtain Assistant Principal
    Tasneem Lokhandwala CIS
    Alexandria Berry Dean of Engagement
    Viola Flowers Secretary
     

    Faculty

    Faculty
    Educator Role Room
    Mitchelenia Carlisile Special Education Half Day PK Educator 152
    Kiara Blake PK Paraprofessional  152
    Elizabeth Simonski Special Education Half Day PK Educator 151
    Jeanette Davis PK Paraprofessional  151
    Kara Frantz Integrated PK Educator 153
    Emily Ziegler Integrated PK Intervention Specialist 153
    Tameka Carr PK Paraprofessional 153
    April Nagorski Kindergarten 144
    Heather Meadows Kindergarten  145
    Pamela Brown Grade 1  138
    Suzan Fehlman Grade 1 139
    Bettina Evans Grade 2 143
    Anesheia Hobbs Grade 2 141
    Tzoulia Niforos Grade 3 127
    Natalie Swol Grade 3 125
    Andrea Aspden Grade 4 English & Social Studies 132
    Nicollete Hrnyak Grade 4 Math & Science 129
    Linda SanFilippo Grade 5 Math & Science 121
    Jeffrey Thorne Grade 5 English & Social Studies 114
    David Csomos Grades 6-8 Math 117
    Susan Couglin Grades 6-8 ELA 115
    Mickey Moses Grades 6-8 Science & Social Studies  106
    Elizabeth Burkhalter MD/AUT 8 119
    Devin Diaz MD/AUT 8 Paraprofessional 119
    Charlene Jackson-Harvey MD/AUT 7  118
    Derrick Lee MD/AUT 7 Paraprofessional 118
    Victor Podis MD/AUT 6 120
    Leonard Scott MD/AUT 6 Paraprofessional  120
    Katie Egan MD/AUT 4/5 128
    Florence Pollard MD/AUT 4/5 Paraprofessional 111
    Victoria Green MD/AUT 2/3 142
    Geneava Ellison MD/AUT 2/3 Paraprofessional  142
    Penny Merritt MD/AUT K-1 154
    Latonya Dysart MD/AUT K-1 Parprofessional 154
    Lori Hlosek Visual Impairment Educator 130
    Ebony Miller  Visual Impairment Paraprofessional  130
    Stephanie Gunter Visual Impairment Educator  130
    Latrice Bennett Visual Impairment Paraprofessional 130
    Kristen Smith Medically Fragile K-4 133
    Tia Heard  Medically Fragile Paraprofessional 133
    Howard Meredith Medically Fragile Paraprofessional 133
    Katie Eckles Medically Fragile 5-8 134
    Linda Deloach Medically Fragile Paraprofessional 134
    Dyonne Powell Medically Fragile Paraprofessional 134
    Laray Harris Single Classroom Cross Categorical K-3 140
    Michael Meyers Single Classroom Cross Categorical 4-8 175
    Susan Carmen Intervention Specialist Grade 1  
    Lynn Fatica Intervention Specialist Grade 6/7  
    Erin McHugh Intervention Specialist Grade 7/8  
    Robin Prokop Intervention Specialist Grade 3  
    Amanda Siedlecki  Intervention Specialist Grade 2/3  
    Erin Thomas  Intervention Specialist Grade K  
    Morgane Weekley Intervention Specialist Grade 5  
         
    Heather Mullapudi Inquiry Lead Teacher  
    Lisa Maracz Art 108
    Matt Lambert Physical Education Gym
    Nicole Hagey Music 155
    William Christmas Reading K-3 173
    Tammy Pope-Oulds Reading Intervention  
    Khalled Holt Educational/Instructional Aide  
    Laura Cheron Occupational Therapist  
    Angela Dean Occupational Therapist  
    MaryJo Bravo-Giancola Occupational Therapist  
    Ann Stevenson Psychologists  
    Karen Johnston Speech Lang. Pathologists  
    Mary Murphy Speech Lang. Pathologists  
    Mary Nahkel Physical Therapists  
    John Fredmonsky Physical Therapists  
    Becky Gregory Physical Therapists  
    Gregory Wheeler Planning Center  
    Jennifer Edler Nurse  
    Katrina Hawkins Nurse  
    Michael Madden Aqua Therapy Pool
      BeechBrook  
     

    Building Staff

    Building Staff
    Educator Role
    OPEN Security Officer
    Vivian Basemore Dietician
    Sherry Phifer Asst. Chef
    Miranda Wilson General Prep
    David Landrum Head Custodian
    Verona Dial Environmental Specialist
    Annette WIlliams Environmental Specialist