• Sunbeam School Staff

    School Year 2019-2020

     

    Administration

    Administration
    Educator Role
    Jessica Humphrey Principal
    Terrance Curtain Assistant Principal
    Tasneem Lokhandwala CIS
    Alexandria Berry Dean of Engagement
    Viola Flowers Secretary
     

    Faculty

    175
    Faculty
    Educator Role Room
    Mitchelenia Carlisile Special Education Half Day PK Educator 152
    Marian Irby PK Paraprofessional  152
    Amber Spratlen Special Education Half Day PK Educator 151
    Michelle Moss PK Paraprofessional  151
    Kara Frantz Integrated PK Educator 153
    Emily Ziegler Integrated PK Intervention Specialist 153
    Jeanette Davis PK Paraprofessional 153
    April Nagorski Kindergarten 144
    Heather Meadows Kindergarten 145
    Pamela Brown Grade 1  138
    Suzan Fehlman Grade 1 139
    Bettina Evans Grade 2 143
    Aneshiea Hobbs Grade 2 141
    Tzoulia Niforos Grade 3 127
    Natalie Swol Grade 3 125
    Andrea Aspden Grade 4 132
    Nicollete Hrnyak Grade 4 129
    Linda SanFilippo Grade 5 121
    Susan Couglin Grade 6-8 ELA 114
    David Csomos Grades 6-8 Math 117
    Jeffrey Thorne Grades 6-8 Social Studies & ELA 115
    Mickey Moses Grades 6-8 Science & Math 106
    Elizabeth Burkhalter MD/AUT 7 119
    Devin Diaz MD/AUT 7 Paraprofessional 119
    Charlene Jackson-Harvey MD/AUT 6-7 118
    Tameka Carr MD/AUT 6-7 Paraprofessional 118
    Victor Podis MD/AUT 5 120
    Leonard Scott MD/AUT 5 Paraprofessional  120
    Jocelyn Julien-Hondlik MD/AUT 4 128
    Florence Pollard MD/AUT 4 Paraprofessional 111
    Victoria Green MD/AUT 2-3 142
    Geneava Ellison MD/AUT 2-3 Paraprofessional  142
    Panny Merritt MD/AUT K-1 154
    Latonya Dysart MD/AUT K-1 Parprofessional 154
    Lori Hlosek Visual Impairment Educator 130
    Ebony Miller  Visual Impairment Paraprofessional  130
    Stephanie Gunter Visual Impairment Educator  130
    Latrice Bennett Visual Impairment Paraprofessional 130
    Kristen Smith Medically Fragile K-4 133
    Tia Heard  Medically Fragile Paraprofessional 133
    Derrick Lee Medically Fragile Paraprofessional 133
    Katie Eckles Medically Fragile 5-8 134
    M. Blazek Medically Fragile Paraprofessional 134
    Dyonne Powell Medically Fragile Paraprofessional 134
    Laray Harris Single Classroom Cross Categorical K-2 140
    Michael Meyers Single Classroom Cross Categorical 2-4 175
    Amanda Siedlecki Single Classroom Cross Categorical 5-8 112
    Nikita Boyd Intervention Specialist K-1  
    Dezarae Albert Intervention Specialist 1  
    Robin Prokop Intervention Specialist 2-3  
    Katie Egan Intervention Specialist 4  
    Marietta Hamilton Intervention Specialist 5  
    L'yana Godbold intervention Specialist 6/7  
    Erin McHugh Intervention Specialist 6/7  
    Heather Mullapudi Inquiry Lead Teacher  
    Lisa Maracz Art 108
    Matt Lambert Physical Education Gym
    Emily Recchia Music 155
    OPEN Media Specialist 173
    Tammy Pope-Oulds Reading Intervention 
    Khalled Holt Educational/Instructional Aide  
    Laura Cheron Occupational Therapist  
    Angela Dean Occupational Therapist  
    MaryJo Bravo-Giancola Occupational Therapist  
    Ann Stevenson Psychologists  
    Karen Johnston Speech Lang. Pathologists  
    Mary Murphy Speech Lang. Pathologists  
    Mary Nahkel Physical Therapists  
    John Fredmonsky Physical Therapists  
    Becky Gregory Physical Therapists  
    Gregory Wheeler Planning Center  
    Katrina Hawkins Nurse  
    Michael Madden Aqua Therapy Pool
    Robertina Sims BeechBrook  
     

    Building Staff

    Building Staff
    Educator Role
    Ella See Security Officer
    Vivian Basemore Dietician
    Sherry Phifer Asst. Chef
    Miranda Wilson General Prep
    Frank Shakurr Head Custodian
    Verona Dial Environmental Specialist
    Annette WIlliams Environmental Specialist